Macarca öğrenmek için önerilen sayfalar ve uygulamalar

Bir dil öğrenmek mutlaka karşılıklı etkileşim gerektiren bir uğraştır. Diğerleriyle konuşmadan, diğerlerine danışmadan bir dili benimsemek oldukça zordur. Macarca da bu konuda istisna değildir. Konuşabilmenin, hatta konuşmaya cesaret etmenin temeli de gramere, sözcüklere ve kalıplaşmış ifadelere hakim olmaktır. Aşağıdaki sayfalar ve uygulamaların kimisi sözcük dağarcığınızı genişletmekte, kimisi ise dil bilgisi konularına ışık tutmakta size yardımcı olacaktır. Hem de hiçbir ücret talep etmeden! 

Duolingo

(İngilizce-Macarca)

www.duolingo.com

Duolingo, dil öğrenmek isteyen herkesin mutlaka bakması gereken bir sayfalardandır. Sayfanın isminin de ima ettiği gibi bir anda iki dil (duo-lingo) çalıştırıyorsunuz: bir tanesi öğrenilen, diğeri ise zaten hakim olduğunuz bir dildir. Dolayısıyla belli bir dili birçok dil üzerinden öğrenme imkanına sahip oluyorsunuz. Sürekli güncellenme, yeni dillerin ve dil çiftlerin eklenmesiyle Duolingo sayfası her geçen gün daha zengin bir dil öğrenme kaynağına dönüşüyor.

 

Macarcayı şimdilik İngilizce üzerinden öğreten bu sayfa çeşitli alıştırmalar yardımıyla Macarca öğrenmeyi hem eğlenceli, hem de son derece etkili bir uğraş haline getirmektedir. Macarcadan İngilizceye, İngilizceden Macarcaya çeviri, boşluk doldurma, çoktan seçmeli sorular ve verilen sözcüklerle cümle oluşturmak gibi etkinliklerle yazma, dinleme ve konuşma becerilerinizi de geliştirmektedir.

City.jpg
Egy alma_Duolingo.jpg
Hogy vagy_Duolingo.jpg
River_Duolingo.jpg

Drops

(Türkçe-Macarca)

www.languagedrops.com

Drops, kelimeler ve basit ifadeler öğreterek sözcük dağarcığınızı genişleten bir uygulamadır. (Akıllı telefonlarda ve tabletlerde çalışmaktadır.) Sözcükler tematik bir şekilde konulara ayrılmakta, "yemek", "hava", "sayılar" gibi birçok kategoride kelime haznenizi zenginleştirme imkanı bulunmaktadır. Uygulamayı günde 5 dakika bedava kullanma hakkına sahipsiniz. Her gün eksiksiz pratik yaparsanız bu 5 dakika giderek artıyor. Sınırsız pratik yapmak isteyenler uygulamayı satın alabilirler ama görüşümüze göre günde 5 dakika yeni kelimeler öğrenmek yeterli olacaktır.

 

Bu uygulamanın en büyük avantajı, Macarca sözcükleri Türkçe üzerinden öğretmesi ve Macarca telaffuzu da vermesidir. Böylece yeni kelimeleri anadilinizdeki karşılığıyla beraber öğrenebilir doğru söyleyişini de duyabilirsiniz. Drops uygulaması kelime ezberlemeyi eğlenceli ve interaktif hale getirirken, dinlenme becerilerinizi de arttırmaktadır.     

Drops.jpg
Screenshot_2019-06-06-12-11-05.png
Screenshot_2019-06-06-12-14-19.png
Screenshot_2019-06-06-12-12-06.png

Kaleidovox: Magyar igeragozó (Macarca fiil çekimleri)

(Macarca)

http://www.kaleidovox.hu/ragoz/kuszirag.htm

Macarcada fiilerin doğru çekimini öğrenmek son derece önemlidir. Kaleidovox: Magyar igeragozó öğrencilerin bu işini büyük ölçüde kolaylaştıracak bir internet sayfasıdır. Ya bir fiili sol taraftaki kutudan seçerek ya da istediğiniz fiilin üçüncü tekil kişiye (ő) göre çekilmiş halini yukarıdaki kutuya yazarak, seçmiş olduğunuz fiilin çekimini "ragoz" (çek) düğmesine basarak hemen görüntülebilirsiniz. Fiil çekimi pratiği yapmak isteyenler bir fiil seçtikten sonra önce zaman kipini (jelen idő, múlt idő, feltételes mód, felszólító mód) belirleyerek, seçmiş oldukları fiilin çekimini belirsiz ve belirli çekimde kendileri yazabilirler. "Mind jó?" (Hepsi doğru mu?) düğmesine tıklayarak program girmiş olduğunuz sözcükleri kontrol edip varsa hatalarınızı düzeltir.

Bu sayfaya bilgisayar üzerinden ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki uygulamalara göre daha az interaktif olsa bile Macarcanın en zahmetli ve en fazla zaman gerektiren kısmı olan fiil çekimlerini öğrenmekte size yardımcı olacaktır. Programın nasıl çalıştığını göstermek için biz "szeretni" (sevmek) fiilini geniş zamanda çekip programa kontrol ettirdik. "Minden igealak helyes" dediğine göre de fiili bütün hallerini doğru çekmişiz.

Kaleidovox.jpg

Lingea: Macarca-Türkçe / Türkçe-Macarca sözlük

(Macarca-Türkçe)

https://szotar.lingea.hu/torok-magyar

Lingea, nadir bulunan online Macarca-Türkçe sözlüklerinin bir tanesidir. Hem Macarca hem de Türkçe üzerinden kelimeler aratabilir, böylece kalın sözlüklerin sayfalarını karıştırmak zorunda kalmazsınız. Bir kelimeyi arattığınız zaman, o kelimenin geçtiği ifadeleri de göstererek Lingea sözlüğünde yeni kelimeler ve ifadeler öğrenmeniz mümkündür. Örnek olarak "tenger" (deniz) kelimesini arattık.

Lingea - tenger.jpg
Lingea - tenger 2.jpg