top of page

Quizlet: kelime ezberlemenin yeni boyutu

Birçok öğrenci için bir dili öğrenmenin en zahmetli ve caydırıcı bölümü yeni kelimeler ezberlemektir. Kimileri not defterinin yabancı dildeki sözcükleri not ettiği tarafını kapatıp anlamlarına bakarak onları aklına getirmeye çalışıyor. Kimileri sadece aklına getirmekle kalmayıp yazmaya da çalışıyor bu yeni kelimeleri. Daha da çalışkan olanları küçük kartlar hazılayıp bir yüzüne yeni kelimeyi veya ifadeyi, diğer yüzüne ise kendi anadilindeki anlamını yazar. Kartı çevirip durarak ve kendi kendine mırıldayarak yeni sözcükleri aklında tutmaya uğraşıyor. Peki kelime ezberlemenin daha eğlenceli bir yöntemi olduğunu söylersem..?

Quizlet, kelime ezberlemeyi kolaylaştırmayı ve daha eğlenceli bir hale getirmeyi amaçlayan bir internet sayfasıdır. Kendi oluşturduğunuz veya başkalarının oluşturduğu kelime listelerindeki terimleri öğrenmenize yardımcı oluyor. Klasik "kart çevirme yöntemi"nin yanı sıra daha interaktif etkinlikler yardımıyla kelime ezberlemeyi yeni bir boyuta getirir. Yeni kelimelerin sadece yazılışını görmek değil telaffuzunu da duymak ezberleme sürecini hem kısaltır hem de yanlış bir telaffuz öğrenmenizi engeller. "Yaz" ve "dinle-yaz" etkinlikleri özellikle Macarcadaki imlanızı geliştirecek, aksanların doğru yere yerleştirmenize katkıda bulunacaktır. "Eşleştir" ve "yerçekimi" adlı oyunlar sayesinde sadece öğrenmek değil, arkadaşlarınızla yarışıp eğlenmek de mümkündür. Bir telefon uygulamasının da mevcut olması "Kelime ezberlemek için zaman bulamıyorum" bahanesini de ortadan kaldırdı: otobüsü beklerken, toplu taşımada yolculuk yaparken, seyahat ederken, deniz kenarında güneşlenirken veya markette sırada beklerken bile yeni kelimeler ezberleyip sözcük dağarcığınızı genişletebilirsiniz!

Quizlet.jpg

Macarca öğrenmek isteyenlerin işini kolaylaştırmak amacıyla kendim de birkaç kelime listesi hazırladım. Bu kelime listeleri Macaristanbul ders kitabındaki sözcükler esas alınıp derlenmiştir.

Macaristanbul I. (başlangıç seviyesi):

Online sınıfa katılmak için: https://quizlet.com/join/qgXs4G5ce

Macaristanbul II. (başlangıç seviyesi II.):

Online sınıfa katılmak için: https://quizlet.com/join/TvXkgefHX

DİKKAT! Quizlet'teki kullanıcı adım Lilla_V'dir. Başkaları tarafından oluşturulmuş setler içindeki hatalar için sorumluluk almıyorum.

bottom of page